© Dariusz Bres
inwestycja:
multimodalny dworzec Łódź Fabryczna
zakres:
projekt warsztatowy konstrukcji stalowej
dachu i fasady
lokalizacja:
Łódź, Polska
czas:
2013 – 2016
Nowy trzypoziomowy dworzec jest kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi. Nowoczesny dworzec stanie się częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, który w centrum miasta połączy kolej aglomeracyjną i konwencjonalną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy. Szacuje się, że nowa stacja może odprawić nawet 20-krotnie więcej pasażerów niż wcześniej obsługiwano.
Z architektonicznego punktu widzenia, najbardziej charakterystycznym elementem budynku stacji są przeszklone przekrycia – świetliki A, B i C w formie falującej paraboli. Dach podzielono na 3 części i wykonano w konstrukcji z rur stalowych. Połacie dachowe są pokrywane nowoczesnymi materiałami, w części przepuszczającymi światło dzienne. Stopień przezierności dachu jest zmienny w zależności od obszaru połaci.
Główne wejścia w części wschodniej i zachodniej będą wysokie i przeszklone, natomiast przekrój poprzeczny dachu w rejonie wejść stanowi parabola o rozpiętości ok. 40 m.
© PKP PLK Materiały prasowe
Aż do 10 000 paneli – szklanych i z materiałów nieprzeziernych – jest zamontowanych na dachu. W przypadku każdego świetlika, konstrukcja stalowa główna połączona została z tzw. nadkonstrukcją, na której są montowane panele w kształcie trójkąta równobocznego o długości boku ok. 2 m. W świetliku A znajduje się 5000 paneli. W świetliku B (środkowym) – 2400 paneli, a we wschodnim – 2600.
W 2013 roku nasze biuro otrzymało kontrakt na projekt konstrukcji stalowej świetlików A i C oraz fasady. Ze względu na ciekawą, ale skomplikowaną, paraboliczną konstrukcję nośną, zdecydowano się na wydanie dokumentacji warsztatowej w systemie koordynat. Pozwoliło to dokładne nadanie łukowych kształtów zespołów wysyłkowych w warsztacie.
Ponadto należało rozwiązać kwestię przenikania się giętych dźwigarów o przekroju okrągłym w węzłach struktury. Dzięki modelowi 3D możliwy był bezpośredni eksport plików wsadowych dla poszczególnych elementów wraz z połączeniami do maszyn wycinających. Niewątpliwa zaleta technologii BIM.
© Jarosław Miszczak
ul. Kolejowa 16
55-010 Żerniki Wrocławskie
Polska